Skip to Main Content

Web of Science: כללי

סרטוני הדרכה

חיפוש מתקדם (Advanced Search)

מה זה Cited Reference Search 

Impact Factor

Web of Science מדריך בעברית ל

המאגר Web of Science הוא כלי מחקר רב תכליתי, המאפשר גישה למידע אקדמי איכותי. הגישה למאגר פתוחה למנויים בלבד, וקישור למאגר נמצא בקטלוג הספרייה אליו מגיעים מאתר הספרייה. אפשר להיכנס אליו מכל מחשב באוניברסיטה ומחוצה לה דרך oneHUJI – OpenAthens (פרטים באתר אגף המחשוב)

main page

המאגר כולל כמה תתי מאגרים:

 • Web of Science Core Collection (מ-1965 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים במדעי הטבע, מדעי החברה ומדעי הרוח.
 • Biosis Previews (מ-1990 ואילך) – מכיל הפניות למחקרים ביו-רפואיים, ומחקרים במדעי החיים, פטנטים, כנסים וספרים.
 • Biosis Citation Index (מ-1926 ואילך) – אינדקס מרחיב למדעי החיים ולמחקר ביו-רפואי המכסה מחקר פרה-קליני וניסיוני.
 • CABI: CAB Abstract (מ-1910 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים בחקלאות, מדעי הסביבה ומדעי החיים.
 • FSTA: The Food Science Resource (מ- 1969 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים במדעי המזון, טכנלוגיות מזון ותזונה.
 • KCI Korean Journal Database (מ-1980 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים אינטרדיסיפלינריים, שפורסמו בקוריאה. המאגר מנוהל ע"י קרן המדע הלאומית של קוריאה.
 • MEDLINE (מ-1950 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים במדעי החיים, ביו-רפואה וביו-הנדסה, בריאות הציבור ורפואה.
 • Russian Science Citation Index (מ-2005 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים אקדמיים של חוקרים המפרסמים בכתבי העת המרכזיים ברוסית בתחומי המדע, הטכנולוגיה, הרפואה והחינוך.
 • SciELO Citation Index (Scientific Electronic Library Online Citation Index) (מ-1997 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים במדעים, מדעי החברה והרוח מתוך כתבי עת open access אשר פורסמו באמריקה הלטינית, פורטוגל ודרום אפריקה.
 • Zoological Record (מ-1995 ואילך) – מכיל הפניות למאמרים שעוסקים בביולוגיה של בעלי חיים, גזעים חדשים ועוד.

המאגר מכיל פרטים על מאמרים מדעיים ואפשר לחפש בו מאמרים מדעיים לפי נושאים, כותרים, מחברים, קבוצת מחקר, הארגון אליו שייך המחבר, שנת פרסום ועוד. החיפוש מתבצע בשדות החיפוש ובתקציר, אך לא בגוף המאמר. מתוך המאגר יש קישור לטקסט המלא, כאשר הגישה לטקסט מותנית במנוי של האוניברסיטה על כתב העת.

לאחר שנכנסנו (תחת זהות קהילת האוניברסיטה) למאגר, נוכל לבחור להשתמש במאגר מסוים, או במספר מאגרים יחד. הבחירה תלויה בנושא בו אנו מעוניינים ובהיקף החומר הדרוש לנו. אם אנחנו מעוניינים במחקר מאמריקה הלטינית, ספרד, פורטוגל, האיים הקריביים ודרום אפריקה נחפש ב-SciELO Citation Index. אם החיפוש שלנו הוא כללי יותר, עדיף להשתמש באפשרות של All Databases. אפשרות זו מאפשרת חיפוש בכל המאגרים במקביל. כמו-כן, נבחר במאגרים לחיפוש על פי הנושא אותו אנו מעוניינים

לחקור .למשל, אם הנושא הוא רפואי נשתמש ב-Medline; אם מוקד החיפוש הוא ביולוגי, נבחר ב-Biosis; ואם המוקד זואולוגי נבחר ב-Zoological Record. נוכל להגביל את החיפוש לטווח של שנים מסויימות (למשל, אם נרצה חומר עדכני ביותר נוכל להגביל לפרסומים שיצאו בשנה-שנתיים האחרונות).

חיפוש במאגר
אפשר לחפש במאגר לפי פרמטרים שונים. נדגים חיפוש לפי מילים מנושא (Topic)

אם נרצה, לדוגמה, לאתר מידע על זיהום קרקע (soil contamination) ופוספטים (phosphate) מעודכן מחמש השנים האחרונות, נחפש כך:

soil contam* AND phosphat* in Topic

Latest 5 years in Publication Date
ניתן להוסיף שדות לחיפוש לפי הצורך.


שדה החיפוש Topic מחפש מאמרים לפי כותר (Title), תקציר (Aabstract) ומונחי מפתח (Author keywords & Keywords Plus ). שימוש בכוכבית (*) מאפשר לנו לקבל את כל המילים המתחילות או מסתיימות באותיות שהקלדנו.
למשל, אם נכתוב pharm* נקבל ברשימת התוצאות התייחסות גם למילים כגון: pharmaceutical, pharmacology, pharmacist, pharmacy
אם נכתוב *phosphate נקבל ברשימת התוצאות התייחסות גם למילים כגון: Triphosphate, monophosphate .

לוחצים על כפתור החיפוש Search ומקבלים את רשימת התוצאות

מתקבלת רשימה של מאמרים העונים לדרישות החיפוש. מצד שמאל אפשר לראות את מספר התוצאות שבהם מופיעות המילים שביקשנו, ושהתפרסמו בחמש השנים האחרונות .

כך נוכל לערוך ולארגן את התוצאות: התוצאות מסודרות לפי רלוונטיות (ברירת המחדל). ניתן למיין את התוצאות גם לפי תאריך (מהחדש לישן או מהישן לחדש), ציטוטים (המס' הגבוה ראשון או המס' הנמוך ראשון), המחבר הראשון או שם כתב העת, ועוד. האפשרויות מופיעות תחת Sort by.

 

כדי לצמצם את התוצאות אפשר לחפש מילה נוספת רק בתוך התוצאות בתיבת החיפוש Search within results או להגביל את המאמרים לתחומים ספציפיים באמצעות 'Refine'. אפשר לצמצם את החיפוש לפי קטגוריות שונות, כגון: תחומי מחקר, נושאים, מחברים, גופים מממנים, סוג הפרסום, כנסים, שפות, ארצות ומקומות. לדוגמא, אם נרצה להגביל את תוצאות החיפוש שלנו למחקרים שנכתבו במוסדות מחקר איראניים, בשדה Countries/Regions-נבחר ב – Iran ואחר כך נלחץ על Refine. שימו לב שקיימת אפשרות לצמצם את התוצאות לפי המדינה שנבחרה אך אפשר גם לבחור שלא להכליל מדינה ספציפית בתוצאות החיפוש.

אפשר גם לצמצם את החיפוש גם לפי תחומים (Research Areas). למשל: נבחר מאמרים מתחום הטוקסיקולוגיה(toxicology):

לוחצים על הצלמית  ובמידה והאוניברסיטה מנויה על כתב העת, מקבלים קישור למאמר האלקטרוני ולמידע על הכרכים המודפסים. לחיצה על הכותר המודגש תביא אותנו לרשומה המלאה ולפרטים נוספים על המאמר.

מסך זה כולל מידע נוסף על המאמר: השפה, התקציר (אם יש), פרטים על המחברים ועל

 • מספר הפעמים שהמאמר צוטט (Times Cited)
 • מאמרים אחרים באותו נושא (Related Records)
 • רשימת המקורות של המאמר (Cited References)

אופציות שכדאי לשים אליהן לב הן Times Cited ו-Cited References. אופציות אלו מאפשרות לנו לאתר מאמרים נוספים באותו נושא דרך מערך הציטוטים וההפניות, שהרי בד"כ מאמרים מצטטים מאמרים אחרים שעוסקים בנושאים דומים.

פלט תוצאות : אפשר להדפיס, לשלוח במייל או לשמור את התוצאות, לפי האפשרויות בתחתית דף התוצאות